82 LATA MINĘŁY /

82 lata minęły od uchwalenia Konstytucji Kwietniowej wprowadzającej w Polsce ustrój o charakterze autorytarnym


kontynuacja i zakończenie projektu premierowych czytań klasycznych (?) dramatów, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym i są zapisem nastrojów politycznych i społecznych w sanacyjnej Polsce. Prezentowane przez nas dramaty w szczególny sposób opisują codzienność emancypujących się kobiet i ich walkę o przysłowiowy własny pokój.

W czytaniach wezmą udział: Monika Badowska, Urszula Gryczewska, Izabela Noszczyk, Anna Sarna i Ewa Wichrowska.

Opieka merytoryczna i komentarz: prof. Krystyna Duniec - autorka całego projektu, znawczyni dramaturgii dwudziestolecia międzywojennego i propagatorka kobiecego pisarstwa.

Opieka artystyczna: Tomasz Jękot.PRZYGODA Z VATERLANDEM Leona Kruczkowskiego - 18.02.2017 r. / 18:00 / MS
komedia kryminalna oparta na autentycznej historii małego aferzysty, który przywłaszczając życiorys żołnierza-bohatera zrobił zawrotną karierę w przedhitlerowskich Niemczech. Autor obnażył strategie totalitaryzmu: skoro naród uwierzył w bohatera, to ten, choć oszust, może zostać wykorzystany jako skuteczna tuba propagandowa.

TYP A Marii Morozowicz-Szczepkowskiej - 19.02.2017 r. / 18:00 / MS
bezrobotny inteligent zamiatający ulice dostaje się w ręce spółki trzech kobiet: uczonej, badającej możliwości rozwoju ludzkości bez udziału mężczyzn, malarki eksperymentującej z nim erotycznie oraz zakochanej prostytutki. Quasi-naukowy dramat rewidował porządek patriarchalny i obyczajowy konserwatyzm, narażając autorkę na zarzut "nieznośnego dydaktyzmu feministycznego" i "naiwnych pretensji do przerabiania świata".

bilety na czytania w cenie 10 zł dostępne w kasie Teatru (tel. 42 662 33 35) i na stronie internetowej w zakładce "Kup bilet".