Z MIŁOŚCIdo miasta
W Łodzi wybucha panika. Nieobliczalny podpalacz terroryzuje i paraliżuje miasto. Nie wiadomo, która ulica, budynek, kamienica będą następne. Mnożą się pytania i wątpliwości. Co skrywają łódzkie podziemia? Czy można dokonać zbrodni z miłości do miasta? Zapraszamy na znakomity monodram Roberta Latuska na podstawie bestsellerowej powieści "Lampiony" Katarzyny Bondy.

"ASZKENAZY, MENEL Z ŁODZI" na podstawie "Lampionów" K. Bondy,
monodram Roberta Latuska 22 i 23 marca na Małej Scenie o 19:00HISTORIErodzinne
"Klasyka ocalała, a problemy z kostiumowej opowieści mają swoją moc. Małgorzata Bogajewska w kolorowych obrazkach maluje czarną komedię. Aktorów ma znakomitych (koncertowo grają solo i zespołowo), więc dialogi, bawiąc, zachowują siłę rażenia."
Renata Sas, Express Ilustrowany

"ICH CZWORO" G. Zapolskiej, reż. Małgorzata Bogajewska
22, 23, 24 marca godz. 19:00, Scena KameralnaNAJPIĘKNIEJSZAbaśń świata
"Dawno, dawno temu, w odległej krainie żył okrutny czarnoksiężnik. Zwano go Mistrzem Czarnej Magii. Uwielbiał czynić zło. Wszędzie gdzie się pojawił wlókł za sobą nieszczęście. Pewnej nocy wpadł na iście szatański pomysł: postanowił odlać czarodziejskie lustro, w którym wszystko odbijałoby się na opak. Biada ci, stary świecie - myślał, zacierając ręce. To lustro sprawi, że staniesz na głowie. Co piękne wyda się szkaradne, co proste okaże się koślawe. Dobro w zło się obróci, a mądrość przegra z głupotą".

"KRÓLOWA ŚNIEGU" H. CH. Andersen, reżyseria Janina Niesobska
20, 21, 22 marca 2018 r. godz. 10:00, Duża ScenaWODAi jej tajemnice
Woda, jak taśma magnetyczna, ma swoją pamięć. Podobnie człowiek. Pewne historie, w których bierzemy udział, zatrzymują się gdzieś głęboko w naszej podświadomości. Często nie znamy "dziwnych kodów", które mamy w sobie, a które są nam przekazywane. Ale to właśnie one nas kształtują i stają się nierozłączną częścią nas samych.
Zapraszamy na błyskotliwą, pełną czarnego humoru sztukę z fantastycznie rozpisanymi rolami. Bohaterkami są trzy siostry, które spotykają się w rodzinnym domu w przeddzień pogrzebu matki. Napięcie towarzyszące spotkaniu sprzyja rozrachunkom z przeszłością i własnym życiem.

"PAMIĘĆ WODY" S. Stephenson, reżyseria Bogdan Tosza
17, 18 marca 2018 r., godz. 19:00, Mała ScenaGRAJklezmerska kapelo
"...Każdy z wykonawców zostawił swój rys, swoją wrażliwość, zaznaczył wokalną i aktorską klasę. Nic to, że piosenki słyszało się nieraz. To bardzo intymna, głęboko przeżyta konfrontacja z młodością. Solo i zespołowo, bez przesadnych gestów, niepotrzebnej scenografii, bawią i wzruszają..."
Renata Sas, Express Ilustrowany

"UMRZEĆ Z TĘSKNOTY. NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI ŻYDOWSKIE" opieka art. Waldemar Zawodziński, kierownictwo muzyczne Teresa Stokowska-Gajda
17, 18 marca 2018 r., godz. 19:00, Duża ScenaPOLOWANIEtrwa
"Warto skonfrontować się z lekko psychodelicznym światem kreowanym przez Mariusza Grzegorzka i wyjść opętanym, zakochanym lub nawet dać się porwać histerii."
Róża Augustyniak, Dziennik Łódzki

"CZAROWNICE Z SALEM" A. Millera, reżyseria Mariusz Grzegorzek
15, 16 marca 2018 r., godz. 18:00 Duża ScenaBÓGw kryzysie
""Boże mój!" to przypowieść, którą Orłowski i aktorzy (fascynująco budują wzajemne relacje) czynią realistycznym spotkaniem z emocjami każdego z nas, na dziesiątki sposobów szukających duchowego umocnienia i wsparcia, pytających za co nas doświadcza, i rozwścieczonych, że skoro jest dobrocią, to czemu ma w sobie coś z mafiosa (to słowo pada na scenie)... "
Renata Sas, Express Ilustrowany

"BOŻE MÓJ!" A. Gov, reżyseria Jacek Orłowski
15, 16 marca 2018 r., godz. 19:00 Scena KameralnaCZYSTEszaleństwo
"Trzy niezwykłe role niezwykłych aktorek "robią" to świetne przedstawienie i rozsadzają je od środka. Reszta należy do nieokiełznanej wyobraźni Mariusza Grzegorzka, który z klasycznej komedii czyni utrzymaną w stylu Lyncha , ale absolutnie świeżą psychodelię. Dowcipy pędzą na złamanie karku, scena pulsuje muzyką i nieoczekiwanymi dźwiękami. A w drugiej części czeka nas zaskoczenie, bo w ten szalony i paranoiczny świat wkracza śmierć i najszczersze współczucie. I tu ujawnia się najwyższa siła teatru Grzegorzka, który jak mało kto potrafi łączyć ze sobą przeciwstawne żywioły. Mamy więc śmiech i mamy śmierć. "Posprzątane" w łódzkim Jaraczu to teatr najwyższej klasy. Koniecznie!"
Jacek Wakar, Twój Styl

POSPRZĄTANE S. Ruhl, reżyseria Mariusz Grzegorzek
13, 14 marca 2018 r. godz. 19:00 Duża ScenaNAZNACZENIDostojewskim
"Świat powołany w "Jaraczu" jest intensywny, uderza do głowy i oszałamia na długo. Okazuje się, że można bez taryfy ulgowej toczyć z widzem "poważną grę" o sprawy ważne - tak jak toczyli ją Karamazowie. Va banque."
Łukasz Kaczyński, Dziennik Łódzki

KARAMAZOW F. Dostojewski, reżyseria Jacek Orłowski
13, 14 marca, godz. 19:00 Scena KameralnaPAN ARTYSTAzaszczyca
"Komediant" to tragikomiczny popis Agnieszki Kwietniewskiej.(.)
Aktorom Olsten udaje się wytworzyć specyficzny klimat. Widzowie siedzą na rozstawionych w nieładzie krzesłach. Na początku obawiają się bezpośredniego kontaktu z wykonawcami - (.) Później coś puszcza, pęka: widzom udziela się atmosfera zarazem przaśna i intymna, angażują się, zaczynają wychodzić z roli grzecznej publiczności.
"
Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

"KOMEDIANT" T.Bernharda, reżyseria Agnieszka Olsten
9, 10, 11 marca 2018 r., godz. 19:00 Scena KameralnaŚMIEJMY SIĘżeby nie płakać
"Siudziński i Słupiński dwoją się i troją na małej scenie nadając swoim bohaterom rys komiczny, a zarazem tragiczny. Całość zaś utrzymana jest w konwencji klaunady z elementami teatru absurdu. Słowem - kawałek dobrego teatru dla myślącego widza (...)."
Marta Odziomek, Dziennik Teatralny

"MROCZNE PERWERSJE CODZIENNOŚCI" M. A. de la Parry, reżyseria Rafał Sabara
9, 10 marca 2018 r., godz. 19:00 Mała ScenaJESTEŚ SOBĄczy swoim cieniem?
Mariusz Grzegorzek sięgnął po "OTCHŁAŃ", prowokacyjną sztukę Jennifer Haley, której akcja toczy się jednocześnie sto lat temu i w odległej przyszłości. Niepokojące połączenie thrillera, romansu i dramatu psychologicznego. Science fiction i retro. To przekraczająca tabu, hipnotyczna opowieść o granicy między światem realnym a wirtualnym, o naszej moralności w sieci, a wreszcie o głodzie miłości i cenie, jaką trzeba za jego zaspokojenie zapłacić.

Reżyser (także autor oprawy wizualnej) do obsady zaprosił: Agnieszkę Skrzypczak, Paulinę Walendziak (PWSFTv i T), Marka Nędzę, Andrzeja Wichrowskiego oraz Krzysztofa Zawadzkiego (gościnnie, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie). Kostiumy zaprojektuje wybitna malarka Magdalena Moskwa. Opracowanie muzyczne stworzą wspólnie Mariusz Grzegorzek oraz DJ Alex.

Obsesje, pożądanie, morderstwa, nakładanie masek. Co nam daje czas spędzony w nieprawdziwym świecie? Czy będąc online jesteś jeszcze sobą, czy już tylko swoim cieniem?

Przyjdź do Jaracza i przekonaj się sam.

Prapremiera polska 6 kwietnia 2018 r. na Scenie Kameralnej Teatru im. Jaracza w Łodzi

Zobacz zwiastunKRZYKIz Placu Bohaterów
"Wygląd każdej z postaci różni się diametralnie, tak samo jak ich charaktery. Wszyscy stanowią mieszankę, gotową w każdej chwili wybuchnąć. Różnorodność postaci sprawia też, że każdy z aktorów może odznaczyć się na tle innych. Zespół Jaracza bez wyjątku wykorzystuje tę możliwość, serwując widzom wyśmienity aktorski popis."
Natalia Chuszcz, Teatralia

"PLAC BOHATERÓW" T.Bernharda, reżyseria Grzegorz Wiśniewski 6, 7, 8 marca 2018 r., godz. 19:00 Duża ScenaSZACHi mat
"Piękny i perwersyjny, prowokacyjny i porywający, spektakl w Jaraczu to szach i mat dla łódzkich teatrów już na otwarcie sezonu (...) Na wąskiej scenie trzy postaci: Wera (Lisiecka) i Klara (Paszczenko), Rudolf (Wichrowski). Grają brawurowo! (...)
A może wypada być wdzięcznym Himmlerom, że rozszerzyli definicję człowieczeństwa - niezbywalnej i nierozpoznanej kondycji. Może... jej efektem jest i takie myślenie? Oto teatr, który mówi autonomicznym językiem. Ciekawe jak długo utrzyma się na afiszu. Mistrzostwo!

Łukasz Kaczyński, Dziennik Łódzki

"PRZED ODEJŚCIEM W STAN SPOCZYNKU" T. Bernharda, reżyseria Grzegorz Wiśniewski
2, 3 marca 2018 r., godz. 19:00 Duża ScenaCENAmiłości
"Spektakl "Z miłości" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego przypomina wielbicielom Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, co stanowi o sile cenionej przez nich instytucji. Ważne przesłanie, interesująca oprawa scenograficzna przedstawienia, wyraziste postacie, wykreowane przez uznanych artystów sprawiają, że łódzki teatr zyskał kolejny spektakl, który na długo zagości w jego repertuarze."
Agata Białecka, Dziennik Teatralny

"Z MIŁOŚCI" P. Turriniego, reżyseria Waldemar Zawodziński
2, 3, 4 marca 2018 r., godz. 19:00 Scena KameralnaDWIENatasze
Banina i Wiernikowa - dwie szesnastoletnie Natasze, które różni niemal wszystko: pochodzenie, status społeczny, zainteresowania i plany na przyszłość. Co wspólnego mogą mieć ze sobą harda wychowanka "bidula" i chowana pod kloszem gwiazda młodzieżowego programu telewizyjnego?
A wreszcie, jak w starym szlagierze, pytanie podstawowe - "o czym marzy dziewczyna, gdy dorastać zaczyna"?

"MARZENIE NATASZY" J. Pulinowicz, reżyseria Nikołaj Kolada
1, 2 marca 2018 r., godz. 19:00 Mała ScenaKOCHAĆjak to łatwo powiedzieć
Miłość... Jeśli chodzi o definicję, każdy ma swoją. Pięknie, gdy miłość jest źródłem największego szczęścia, fundamentem dobra, sensem życia. Ale czasem kochać trzeba pomimo wszystko. Bo miłość bywa trudna. Każe wybaczać, akceptować słabości, dzielnie znosić wszelkie upodlenia. Cóż, prawdziwie kochać trzeba "na dobre i na złe".

"LEKCJE MIŁOŚCI" I. Waśkowskiej reżyseria Rafał Sabara
27, 28 lutego 2018 r. godz. 19:00 Scena KameralnaPLASTRY KULTURY 2017Czy oddaliście już swój głos w konkursie Plastry Kultury?
W kategorii Spektakl Teatralny Roku Teatr Jaracza otrzymał 2 nominacje:
Plaster 14- "CZAROWNICE Z SALEM" w reż. Mariusza Grzegorzka
Plaster 17 - "PLAC BOHATERÓW" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego


Aby zagłosować należy wysłać maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie "Plastry Kultury". W treści należy wpisać wybranego nominowanego oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii.

Głosowanie trwa do 26 lutego, do godz. 23:59.MIĘDZY POWAGĄa komizmem
"Obejrzeć spektakl, w którym wszystkie elementy są na najwyższym poziomie, to prawdziwa przyjemność. Tak najkrócej można opisać wrażenia po premierze "Pamięci wody" Shelagh Stephenson w łódzkim Teatrze Jaracza. (...) Za sprawą świetnej reżyserii Bogdana Toszy spektakl balansuje między powagą i komizmem. Na scenie panuje atmosfera trochę jak z filmów Woody'ego Allena. Publiczność dostrzega powagę sytuacji, a jednocześnie za chwilę się śmieje. Ten śmiech działa jak katharsis...."
Elżbieta Błaszkiewicz, Przegląd

"PAMIĘĆ WODY" S. Stephenson, reżyseria Bogdan Tosza
24, 25 lutego 2018 r. godz. 19:00 Mała ScenaPOKONAĆlwa
Duch Isobel, dziewięcioletniej Portugalki, krąży przy dźwiękach muzyki po obwodzie dużego koła... tak rozpoczyna się ta fascynująca, pełna tajemnic sztuka kanadyjskiej dramatopisarki, Judith Thompson. Niespodziewanie gość z zaświatów pomaga ludziom w dotarciu do skrywanych emocji i uczuć, odkrywa ich mroczne tajemnice, ostrzega przed tytułowym "lwem na ulicy", który, jako metafora zła i ciemnych stron ludzkiej natury, przyczajony czyha na nas i nasze życia.

"LEW NA ULICY" J. Thompson, reżyseria Mariusz Grzegorzek
20, 21 lutego godz. 18:00 Mała ScenaBRACIAKaramazow
Odwieczne i wciąż aktualne pytania o istnienie dobra i zła, wolnej woli, miłości i nienawiści. Bunt i pokora, hardy intelektualizm i chrześcijańskie zmaganie się z sobą i ze światem. A wreszcie - najbardziej znana w historii literatury zbrodnia ojcobójstwa.

"KARAMAZOW" F. Dostojewski, reżyseria Jacek Orłowski
21, 22 lutego godz. 19:00 Scena KameralnaRZECZYWISTOŚĆjak z Bernharda
"Ilekroć na europejską rzeczywistość pada ponury cień, do polskich księgarń i teatrów wraca Thomas Bernhard. Przypadek? Nie sądzę."
Karol Franczak, Tygodnik Powszechny

Po świetnie przyjętym i wciąż granym na deskach Teatru Jaracza "Przed odejściem w stan spoczynku" reżyser Grzegorz Wiśniewski sięgnął po "Plac Bohaterów", ostatni dramat kontrowersyjnego austriackiego pisarza. O tym dlaczego "Plac Bohaterów" tak wstrząsnął austriackim społeczeństwem napisano już wiele. Na jakie odczytanie zdecydował się Grzegorz Wiśniewski?
Zapraszamy do Jaracza.

PLAC BOHATERÓW T. Bernharda reżyseria Grzegorz Wiśniewski
16, 17, 18 lutego, godz. 19:00 Duża ScenaZYGMUNT I KAROLna ławeczce
"...Farsa, pastisz, błazenada przeplatają się na scenie, ale ujęte są w karby konwencji i dobrego gustu, bo nie tylko o przednią, inteligentną rozrywkę tu chodzi (choć "Mroczne perwersje." mają jej sporo). Obu Mariuszom, Słupińskiemu i Siudzińskiemu, dają możliwość stworzenia pełnokrwistych postaci i warsztatowego popisu. Czasem fantastycznego, na granicy scenicznej iluzji, jak w scenie kłótni i zdzierania "masek". Takie role, grane przez cały czas na wysokich obrotach, można łyżkami jeść..."
Łukasz Kaczyński, Dziennik Łódzki

MROCZNE PERWERSJE CODZIENNOŚCI Marca Antonia De La Parry reżyseria Rafał Sabara
16, 17 lutego, godz. 19.00 Mała ScenaDLACZEGOmnie nie uratowałeś?
"Łódzki Teatr im. Jaracza dzięki Turriniemu i Zawodzińskiemu wraca do dawnej świetności. (.) Waldemar Zawodziński stworzył spektakl pełen emocji. Opowieść o rzeczywistości zdesakralizowanej, rozpadzie więzi międzyludzkich, skrywanych namiętnościach.(.)Jedna z najbardziej wzruszających scen to rozmowa zabitego dziecka z Dobrym Bogiem. A pytanie "Dlaczego mnie nie uratowałeś?" na długo zostanie w pamięci. (.)Stwórcy nie bardzo udał się świat, ale Waldemarowi Zawodzińskiemu spektakl udał się znakomicie. I też czuło się, że robiony był z miłości."
Jan Bończa - Szabłowski, Rzeczpospolita

"Z MIŁOŚCI" P. Turriniego, reżyseria Waldemar Zawodziński
13, 14, 15 lutego 2018 r. godz. 19:00 Scena KameralnaPERFEKCYJNApani domu?
Jesteś perfekcjonistą: awansujesz, prowadzisz idealny dom, wierzysz w swoją wyjątkowość. A może przeciwnie, już dawno pożegnałeś się z ambicjami i pozory zaprowadzenia ładu we wszechświecie daje ci tylko obsesyjne sprzątanie. Albo po prostu: żyjesz z ludźmi, a jednak daleko od nich. Twoją codzienność najkrócej można określić słowem "funkcjonalna"? Jeśli choć trochę przypominasz Lane, Virginię bądź Matilde, najwyraźniej potrzebujesz pomocy. Terapia? A może wystarczy dobry spektakl?

"POSPRZĄTANE" S. Ruhl, reżyseria Mariusz Grzegorzek 13, 14 lutego 2018 r. godz. 19:00 Duża ScenaDAJ SIĘzaczarować
Jaracz mimo słusznego wieku nie zwalnia tempa i już teraz zaprasza na kolejną premierę. Tym razem nie tylko dorosłych ale przede wszystkim dzieci. Na Dużej Scenie trwają właśnie intensywne próby do "KRÓLOWEJ ŚNIEGU", jednej z najpopularniejszych baśni Andersena, pięknej "opowieści drogi" o sile miłości i przyjaźni, odwadze i determinacji. Na scenie oprócz Królowej Śniegu (w tej roli Urszula Gryczewska), Gerdy (Irmina Liszkowska z PWSFTv i T) i Kaja (Rafał Kowalski PWSFTv i T), postaci "nie z tego świata"- mówiące zwierzęta i kwiaty, wróżki i czarnoksiężnik. Jednym słowem spektakl dla małych i dużych. Dajcie się zaczarować! A na zachętę - plakat projektu Mariusza Grzegorzka.

"KRÓLOWA ŚNIEGU" H. CH. Andersen, reżyseria Janina Niesobska, kostiumy Maria Balcerek.

Premiera 25 lutego 2018 r. na Dużej Scenie

Kolejne przedstawienia 27, 28. lutego, 20, 21, 22 marca, 10, 11, 12 kwietnia. Zapraszamy!

---- Fotorelacja próbaODWOŁANE SPEKTAKLESzanowni Widzowie, z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od Teatru spektakle "CZAROWNIC Z SALEM" zaplanowane na 9 i 10 lutego 2018 r., zostały odwołane. W sprawie zwrotu biletów prosimy o kontakt z:

Kasą teatru:
ul. Jaracza 27
tel. 42 662 33 35
czynna codziennie w godz. 12:00- 19:00
lub
Biurem Obsługi Widzów:
ul. Jaracza 27
tel. 42 662 33 33 w godz. 8:30- 16:30

BÓGna kozetce?
Tak! W XXI wieku, kiedy to depresja stała się chorobą ludzkości sesje terapeutyczne możliwe są już nawet w teatrze. W najbliższy weekend psychoterapeutka Ella przyjmie oryginalnego i tajemniczego pacjenta po raz setny!

"Dramat Anat Gov "Boże mój!" zderza nas z sytuacją: przychodzi Bóg do lekarza. Trzeba wielkości aktorów łódzkiego Teatru Jaracza, by tego nie ośmieszyć, ale uczynić przejmującą przypowieść o bezradności i wierze. (.) "Boże mój!" Gov w świetnym tłumaczeniu Agnieszki Olek jest dla każdego. Można odbierać je na poziomie anegdoty, nie uchroniwszy się od wzruszenia. Można wejść poziom wyżej u izraelskiej dramatopisarki odnajdując myśl o porządku świata."
Jacek Wakar, "Dziennik. Gazeta Prawna"

BOŻE MÓJ! A. Gov reżyseria Jacek Orłowski
9, 10 i 11 lutego godz. 19:00 Scena KameralnaFILOKTETsłynny łucznik
"Fenomenalna gra aktorska trzyma w ciągłym napięciu i nie pozwala choćby na chwilę oderwać wzroku od sceny. Są trzy główne powody, dla których nie można nie zobaczyć tego spektaklu: 1. Iwona Dróżdż-Rybińska (Filoktet), 2. Iwona Karlicka (Neoptolemos) i 3. Bogusława Pawelec (Odyseusz). Aktorki pokazały ogromny kunszt zawodu."
Karolina Filarczyk, wiadomości.24.pl

FILOKTET H. Müllera reżyseria Wojtek Klemm
8,9 lutego 2018 r. godz. 19:00 Mała ScenaRODZINAach rodzina
Pewnego upalnego letniego wieczoru w tajemniczych okolicznościach znika senior klanu Westonów. Kiedy z tego powodu do gniazda rodzinnego zjeżdżają się wszyscy krewni, na jaw wychodzą długo skrywane tajemnice.
Dowcipny język, błyskotliwe dialogi, świetna obsada plus zachwycająca scenografia i nominowany do nagrody Pulitzera tekst. Krótko mówiąc - spektakl skazany na sukces.

GORĄCE LATO W OKLAHOMIE T. Letts'a reżyseria Artur Urbański
6, 7 lutego godz. 19:00 Scena KameralnaTAK, NO TAK, NO TAKto olśniewający życia znak!
Proponujemy Państwu podróż w uchodzący w niepamięć, a przecież piękny i bliski nam świat kultury żydowskiej. W trakcie koncertu usłyszymy znane i lubiane utwory w nowych aranżacjach.

"Oczy tej małej" Agnieszki Osieckiej, "To świt, to zmrok", znakomity duet z musicalu "Skrzypek na dachu", "Mein jidysze mame" autorstwa Juliana Tuwima, czy "Meshuge" z repertuaru Edyty Geppert, to tylko kilka z naszych propozycji.

Zapraszamy do Teatru Jaracza na wyjątkowy, nastrojowy wieczór. A nawet na dwa wieczory.

UMRZEĆ Z TĘSKNOTY opieka art.: Waldemar Zawodziński, kierownictwo muzyczne: Teresa Stokowska-Gajda,
2 i 3 lutego Duża Scena GODZ. 19:00100to za mało!
"Tak, to budziło wątpliwości, jeśli nie konsternację. Po co otrzepywać z kurzu dramat Gabrieli Zapolskiej, gdy po społecznych realiach, w jakich osadziła go wiek temu, ani śladu? Reżyserskie czary tu nie pomogą, a szefa artystycznego "Jaracza" najwidoczniej zawiódł instynkt. Porażka z kretesem. I co? Wielkie zadziwienie". Pisał na łamach Dziennika Łódzkiego Łukasz Kaczyński. Od tego czasu minęło ponad 3 lata, spektakl gramy przy pełnych widowniach, z sukcesami, przypomnijmy tylko o:

ZŁOTEJ MASCE 2014/2015 za najlepszy spektakl w sezonie,
ZŁOTEJ MASCE 2014/2015 za najlepszą rolę żeńską dla Gabrieli Muskały za rolę Żony,
NAGRODZIE ZA REŻYSERIĘ dla Małgorzaty Bogajewskiej w I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa",
NAGRODZIE AKTORSKIEJ dla Gabrieli Muskały za rolę Żony, w I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa",
NAGRODZIE AKTORSKIEJ dla Sambora Czarnoty za rolę Fedyckiego, w I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa",
ZŁOTYM MIEDZIAKU dla NAJLEPSZEGO SPEKTAKLU na VII Festiwalu "Oblicza Teatru" w Polkowicach,
NAGRODZIE ZA REŻYSERIĘ dla Małgorzaty Bogajewskiej na VII Festiwalu "Oblicza Teatru" w Polkowicach,
ZŁOTYM MIEDZIAKU, nagrodzie dla NAJLEPSZEJ AKTORKI dla Gabrieli Muskały za rolę Żony, na VII Festiwalu "Oblicza Teatru" w Polkowicach,
ZŁOTYM MIEDZIAKU, nagrodzie dla NAJLEPSZEJ AKTORKI DRUGOPLANOWEJ dla Izabeli Noszczyk za rolę Wdowy, na VII Festiwalu "Oblicza Teatru" w Polkowicach

W najbliższy weekend ICH CZWORO G. Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, zagramy po raz 100! Jesteśmy przekonani, że "setka" to za mało!

Do zobaczenia 2, 3 i 4 lutego na Scenie Kameralnej!Z głębokim smutkiem i żalem żegnamy Ś.P. BARBARĘ WAŁKÓWNĘ

wybitną aktorkę, cenionego pedagoga, Wielką Postać, z którą mieliśmy zaszczyt pracować.
W naszym Teatrze stworzyła wiele pięknych, poruszających i niezapomnianych ról . Wśród nich była Zosia w Krakowiakach i góralach W. Bogusławskiego w reżyserii Feliksa Żukowskiego, Berta w Ondynie J. Giraudoux w reżyserii Maryny Broniewskiej, Panna Młoda w Weselu S. Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, Krzemina w Zdziczeniu obyczajów pośmiertnych B. Leśmiana w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, Aniela w Damach i huzarach A. Fredry w reżyserii Zbigniewa Brzozy, A w Trzech wysokich kobietach E. Albeego w reżyserii Barbary Sass, Matka w Śnie o jesieni J. Fosse' a w reżyserii Pawła Miśkiewicza, Maryna w Wujaszku Wani A. Czechowa w reżyserii Jacka Orłowskiego.

Była mistrzynią w kreowaniu wyrazistych postaci kobiet, budowaniu niezwykłego nastroju, opowiadaniu o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Znakomita zarówno w repertuarze dramatycznym, jak i komediowym. Sceniczne bohaterki przez Nią tworzone były zawsze bardzo przekonujące i pełne życiowej prawdy. Swoimi niezwykle sugestywnymi rolami zyskała sobie wielką sympatię widzów i uznanie krytyki. Była laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim i Srebrnym Medalem Gloria Artis. W naszej pamięci pozostanie nie tylko jako wybitna Artystka, ale i bliski Przyjaciel.

Odszedł Człowiek, dla którego Teatr był treścią życia. Pozostanie po Nim pamięć.

Dyrekcja i Zespół Teatru im. Stefana Jaracza w ŁodziKOMEDIAnajczarniejsza z czarnych
"W Teatrze Jaracza reżyser Grzegorz Wiśniewski (.) oraz rewelacyjni aktorzy - Milena Lisiecka, Matylda Paszczenko, Andrzej Wichrowski - sprawili, że jest to wciskająca w krzesło komedia najczarniejsza z czarnych (...) Przerażający, przytłaczający, wyśmienity spektakl..."
Renata Sas, Express Ilustrowany.

"PRZED ODEJŚCIEM W STAN SPOCZYNKU" T. Bernharda, reżyseria Grzegorz Wiśniewski 30, 31 stycznia godz. 19:00 Duża ScenaPO PREMIERZEPremiera "Z MIŁOŚCI" za nami. Publiczność dopisała tłumnie, było wzruszająco, przejmująco i pięknie. Pierwsze recenzje już się ukazały. Dziennikarka "Expressu Ilustrowanego" Renata Sas pisze: "Prezentacją siły okazała się premiera dramatu Petera Turriniego "Z miłości", którą jako reżyser i dyrektor wraca Waldemar Zawodziński".

Dariusz Pawłowski w "Dzienniku Łódzkim" - "Jeżeli robić teatr bieżący, mający znaczenie tu i teraz, odnoszący się do tego co za oknem, w czym i jak żyjemy, to taki ja w Jaraczu". I dalej "Zachwyca porywająca aktorsko maszyna, którą uruchamia Zawodziński. Każdy ma swój koncert, przepyszny pokaz możliwości."

Realizatorom, Aktorom nisko się kłaniamy i podobnie jak premierowa publiczność dajemy standing ovation:) Dziękujemy!!!PREMIERAOstatnia prosta
Najbliższy tydzień to czas gorących przygotowań do premiery. Na Scenie Kameralnej, reżyser przedstawienia, Waldemar Zawodziński wraz z Aktorami dopracowują szczegóły. Mimo intensywnych prób nie zapominamy o Was. O pracy przy spektaklu, w Meloradio i Polskim Radiu Łódź, opowiadali Bogusława Pawelec, Ewa Audykowska - Wiśniewska oraz Waldemar Zawodziński.

"Z MIŁOŚCI" P. Turriniego, reżyseria Waldemar Zawodziński

PREMIERA 27, 28. 01. 2018 r.

---- Fotorelacja próba
---- Fotorelacja montażPAMIĘĆo Zagładzie
Już dziś, 26 stycznia, w ramach obchodów VIII DNI PAMIĘCI, odbędzie się premiera czytania performatywnego "WIELKANOCY" Stefana Otwinowskiego. Spektakl przygotował Waldemar Zawodziński wraz z aktorami Teatru Jaracza. Przedstawienie poprzedzi panel naukowy pod przewodnictwem prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej i przy udziale Andrzej Barta, dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Ewy Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.EURYDYKAmówi
"Kontrowersyjna noblistka nie opowiada o łatwych relacjach, nie daje recept. Te jej dręczące przymiarki do bycia wśród ludzi, relacji z bliskimi Kamila Sammler zamyka w swojej metaforycznej, ekspresyjnej opowieści. Warto zmierzyć się z wieloznacznością tego, co Eurydyka mówi (.)."
Renata Sas, Express Ilustrowany

"CIEŃ" monodram Kamili Sammler na podstawie "Cienie. Eurydyka mówi:" austriackiej noblistki Elfriede Jelinek
24, 25 stycznia 2018 r., godz. 19:00 Mała ScenaOSKARŻENIErzucone Europie

"Wszyscy się bez przerwy na wszystko oburzają, ale nikt nie protestuje". Czytana przez pryzmat aktualnej sytuacji politycznej, sztuka Thomasa Bernharda przestrzega Europę przed widmami przeszłości."
Izabella Adamczewska Gazeta Wyborcza

"PLAC BOHATERÓW" T. Bernharda w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego
23, 24, 25 i 26 stycznia 2018 r. godz. 19:00 Duża ScenaTRZY SIOSTRYz Oklahomy
"Śmiało można powtórzyć to, co mówiono w przypadku "Jaracza" tak często: atut "Gorącego lata..." to rewelacyjny, wrażliwy i głęboko myślący zespół aktorski, grający równo i w siebie wsłuchany. Wielkie brawa należą się wszystkim"
Łukasz Kaczyński, Dziennik Łódzki

GORĄCE LATO W OKLAHOMIE T. Letts'a w reż. Artura Urbańskiego
20, 21 stycznia 2018 r. g. 19:00, Scena KameralnaVIII DNI PAMIĘCITowarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zapraszają na VIII DNI PAMIĘCI, organizowane z okazji, ustanowionego przez ONZ w 2005 r., Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przez cztery dni, od 26 do 29 stycznia 2018 r., w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. W programie wykłady, spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmów. Uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady zaplanowano w całym kraju.

Program VIII Dni PamięciTEATR, KTÓRY LECZY
22 kwietnia 2006 r. odbyła się polska prapremiera "Lwa na ulicy" kanadyjskiej pisarki Judith Thompson, w reżyserii Mariusza Grzegorzka.

16 stycznia zapraszamy na 150 spektakl!

"Czasem, niezwykle rzadko, teatr nie kończy się w teatrze. Zmusza do najistotniejszych przewartościowań, wywleka na wierzch najciemniejsze myśli. Nie daje spokoju, bowiem na jakiś czas, jak chciał William Szekspir, staje się światem. Seans "Lwa na ulicy" w łódzkim Teatrze im. Jaracza, dzięki Mariuszowi Grzegorzkowi i jego aktorom, jest takim właśnie teatrem."
Jacek Wakar TEATR

LEW NA ULICY Judith Thompson w reż. Mariusza Grzegorzka
16,17 i 18 stycznia, Mała Scena, godz. 18.00TRAGEDIAludzi głupichICH CZWORO Gabrieli Zapolskiej w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, 13 i 14.01, godz. 19.00, wyjątkowo! na Dużej ScenieALE KARAMAZOW
"Ale Karamazow to nie szkolny bryk. Orłowski wyciąga z filozofii i idei Dostojewskiego esencję, a ta, czego z uwagi na bariery czasowe spektaklu nie da się przekazać w całej rozciągłości, oddaje materię teatralną. Z prostoty rozwiązań emanuje siła (...) Świat powołany w "Jaraczu" jest intensywny, uderza do głowy i oszałamia na długo. Okazuje się, że można bez taryfy ulgowej toczyć z widzem "poważną grę" o sprawy ważne - tak jak toczyli ją Karamazowie. Va banque"

Łukasz Kaczyński, Dziennik Łódzki

KARAMAZOW Fiodora Dostojewskiego w reż. Jacka Orłowskiego, 13 i 14.01., Scena Kameralna, godz. 19.WEDŁUG AGAFII POŻEGNANIE Z TYTUŁEMostatni dzwonek
Agafia kończy 40 lat. I rozpacza nad tortem. To kolejne urodziny, które spędza sama. Wreszcie musi kogoś mieć - wszyscy wiemy, co jest lekiem na całe zło. Ale, ale - pamiętajcie: miłość złe humory ma.

Spektakl "Według Agafii" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz miał premierę 12 grudnia 2009 roku. Natychmiast stał się jednym z najbardziej popularnych przedstawień w repertuarze "Jaracza". Do zachwyconej publiczności dołączyli krytycy - Złote Maski 2009/2010 odebrały Agata Duda-Gracz: za reżyserię i scenografię, i najlepsza aktorka tamtego sezonu: Milena Lisiecka, tytułowa Agafia. Jacek Wakar, w recenzji przedstawienia na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" ogłosił, że "Według Agafii" otwiera nową przestrzeń w teatrze Agaty Dudy-Gracz, a ona sama osiągnęła w tym spektaklu artystyczną dojrzałość. To dla nas zaszczyt, że stało się to na Dużej Scenie Teatru Jaracza.

Skąd sukces? Bo twórcom nie zabrakło odwagi, talentu, szczerości i poczucia humoru. Na podstawie "Ożenku" Gogola Duda-Gracz zrobiła spektakl, który wywrócił do góry nogami przyzwyczajenia estetyczne i wprowadził na zupełnie nowy poziom odbioru. Jest śmiesznie i strasznie. Duda-Gracz bawi kiczem, epatuje tandetą popkultury i zaskakuje szalonymi pomysłami scenograficznymi. Ale jest i drugie dno - gorzka prawda o tym, że miłość bywa najgorszą z chorób, a samotni jesteśmy wszyscy.

W najbliższą środę, 17 stycznia, kandydaci na męża odwiedzą Agafię po raz ostatni. Dlatego pięknie Wam wszystkim dziękujemy!

---- Fotorelacja
MÓJ BOŻE!To już przesada!


MROCZNE PERWERSJE CODZIENNOŚCI Marca Antonia De La Parry w reż. Rafała Sabary, 11 i 12.01, Mała Scena, godz. 19.00DOBRY DOWCIPmoże posprzątać duszę
Dziś i jutro na Dużej Scenie będziemy sprzątać. Deski sceniczne też, ale przede wszystkim: dusze. A w jakim stanie jest Twoja? Jeśli choć trochę zakurzona - zapraszamy do Jaracza, zrobimy z nią porządek!

POSPRZĄTANE Sary Ruhl w reż. Mariusza Grzegorzka, 10 i 11.01, Duża Scena, godz. 19.00W MIEŚCIE MENELIteż kwitnie miłość
"Nie ma takiej przeszkody, której mężczyzna nie pokonałby dla kobiety. Tysiące kilometrów, zdobycie fortuny, awans społeczny. Jeden dla oblubienicy pójdzie do piekła i wróci ze złotym runem w garści. Inny kupi bilet na helikopter wodny. Jeszcze inny usunie owłosienie z pleców. Warunek jest jeden: naprawdę mu na niej zależy."

ASZKENAZY, MENEL Z ŁODZI na podstawie "Lampionów" Katarzyny Bondy - monodram Roberta Latuska, 9 i 10.01, Mała Scena, godz. 19.00