WSPÓŁISTNIENIE. FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR 2019


Premierowe koncerty i spektakle, zagraniczni goście oraz gwiazdy rodzimych scen muzycznych i teatralnych. Do tego wystawy, spotkania i wycieczki tropami wielokulturowej Łodzi. We wrześniu po raz kolejny odbędzie się Festiwal Łódź Czterech Kultur. Tym razem pod hasłem: Współistnienie.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 6 września i potrwa dziewięć dni wypełnionych kilkudziesięcioma wydarzeniami, które zagoszczą w różnych przestrzeniach miasta.

Idea Festiwalu Łódź Czterech Kultur oparta jest o etniczną różnorodność miasta - jednego z niewielu w Polsce, w których przed wojną istniało nowoczesne społeczeństwo przemysłowe. Obok siebie: miejska burżuazja i klasa pracująca, Rotarianie i socjaliści, artyści i robotnicy. Koegzystencja nowych łodzian, osadników - skuszonych wizją ziemi obiecanej, różnych pod względem języka, tradycji, zwyczajów, statusu materialnego, bywała szorstka, ale dawała się szlifować codziennością sąsiedzkich więzi. Wyznaniowe, polityczne i narodowe wspólnoty nauczyły się współistnieć. Czasem w neutralnych, czasem w przyjacielskich, a czasem wrogich relacjach - zawsze jednak podglądając się i inspirując wzajemnie.

Radykalne zmiany, jakie dokonały się w XX wieku sprawiły, że dawne różnice etniczne przestały być wyróżnikiem miasta, ale to właśnie ta różnorodna kanwa posłużyła jego rozwojowi. W dzisiejszej Łodzi mamy piękną fabryczną architekturę, w którą wrastają nowoczesne przestrzenie miejskie. Wciąż krzyżują się tu różne pamięci i współistnieją różnorodne grupy ludzkie. Zmiany dokonują się szybko, powstają nowe centra kulturowe.

Tegoroczna edycja festiwalu skupić się będzie właśnie na współczesności. Przyjrzy się różnorodności strategii wobec niej przyjmowanym, technikom współistnienia i konfliktom. Poprzez działania artystyczne festiwal sprawdzi, czy potrafimy dostrzec i akceptować inność pomimo różnic pokoleniowych, odmiennych poglądów, innego spojrzenia na sztukę.

Ten najbardziej łódzki z łódzkich festiwali jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego i nawiązuje do kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Jednak festiwal nie zamyka się w przeszłości - tak jak samo miasto dynamicznie się rozwija i zmienia. Opowiada o współistnieniu, tolerancji, otwartości i porozumieniu, do których kluczem jest uniwersalny język sztuki: teatr, muzyka czy sztuki wizualne.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a za program odpowiada zespół kuratorów.

FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR 6-14 września 2019


Teatr im. S. Jaracza w Łodzi w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur w Łodzi, jako główny partner festiwalu gości następujące przedstawienia:

przedstawienie dyplomowe studentów IV roku AKADEMII TEATRALNEJ im. A. ZELWEROWICZA W WARSZAWIE
USTAWIENIA ZE ŚWIĘTYMI, CZYLI ROZMOWY OBRAZÓW
reżyseria: Agata Duda-Gracz

DUŻA SCENA 06.09.2019, g.19.00 / pokaz przedpremierowy
DUŻA SCENA 07.09.2019, g. 19.00 / PREMIERA

więcej informacji tutaj


przedstawienie powstaje w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur
MADALEINE
Monodram Magdaleny Kumorek
reżyseria: Magdalena Kumorek światła: Katarzyna Łuszczyk.

SCENA KAMERALNA 08.09.2019, g. 18.00 / PREMIERA
więcej informacji tutaj


przedstawienie SARDEGNA TEATRO I COMPAGNIA TEATROPERSONA / SARDYNIA - Włochy
MACBETTU (MAKBET)
reżyseria: Alessandro Serra

DUŻA SCENA 10.09.2019, g.19.00
więcej informacji tutaj


przedstawienie TEATRU NOWEGO W POZNANIU
AMBONA LUDU
reżyseria: Piotr Kruszczyński

DUŻA SCENA 12.09.2019, g. 20.00
więcej informacji tutaj


przedstawienie TEATRU LUDOWEGO W KRAKOWIE
HAŃBA
reżyseria: Marcin Wierzchowski

DUŻA SCENA 14.09.2019, g. 17.00
więcej informacji tutaj*Materiały informacyjne na stronie Teatru Jaracza pt. WSPÓŁISTNIENIE. FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR 2019
nadesłane i dostarczone zostały przez FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR.