MACBETTU (MAKBET) SARDEGNA TEATRO I COMPAGNIA TEATROPERSONA, SARDYNIA | FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR


Wyłącznie męska obsada, potężna moc gestów i głosu, pierwotne siły działające na widza. Macbettu w reżyserii Alesaandra Serry to zrealizowana w języku sardyńskim, a zarazem klasyczna, elżbietańska adaptacja arcydzieła Szekspira.

Reżyserowi udało się stworzyć oryginalny most pomiędzy dwoma diametralnie różnymi światami: Barbagią i średniowieczną Szkocją. Archaiczny, surowy krajobraz pasterskiej Sardynii obdarza szekspirowskich bohaterów swymi obrzędami i tradycjami, tikami i dźwiękami. Rozwiązania scenograficzne są pierwotne, totemiczne, skupione na światłocieniu i doskonałej obsadzie: w całości męskiej, jak w czasach elżbietańskich.

Macbettu – uznany przez włoskich krytyków za najlepszą włoską produkcję 2017 roku, i wyróżniony nagrodą UBU – to projekt Alessandro Serry, założyciela włoskiej grupy teatralnej Teatropersona. Pomysł narodził się w trakcie pracy Serry nad relacją fotograficzną z karnawałów w sardyńskim regionie Barbagia. Ponure dźwięki krowich dzwonków i starodawnych instrumentów, skóry zwierzęce, dźwięki rogu, drzewa korkowe. Posępne maski, krew, czerwone wino, siły natury ujarzmione przez człowieka. Ale przede wszystkim mroczna zima. Zaskakujące są tu liczne analogie między tekstem a różnorodnością masek Sardynii. Język sardyński nie ogranicza odbioru, ale przekształca w śpiew, to co w języku włoskim może pozostać jedynie literaturą. Pusta przestrzeń do gry, animowana przez ciała aktorów. Kamienie, ziemia, żelazo, krew, stanowiska wojowników, pozostałości starożytnych cywilizacji nuragijskich. Nie materia przekazuje znaczenia, lecz pierwotne siły działające na odbiorcę.

Spektakl prezentowany w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur – wydarzenia, które odwołuje się do wielokulturowej historii miasta, po to by budować miejską tożsamości wokół wartości takich jak różnorodność i tolerancja. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem Współistnienie i odbędzie się w dniach 6-14 września.

REALIZACJA:
reżyseria, scenografia, światła i kostiumy: Alessandro Serra
muzyka: brzmiące kamienie w wykonaniu Pinuccio Sciola
kompozycja muzyczna brzmiących kamieni: Marcellino Garau
tłumaczenie na język sardyński i konsultacje językowe: Giovanni Carroni
konsultacja ruchu scenicznego: Chiara Michelini
produkcja: Sardegna Teatro we współpracy z Compagna Teatropersona

OBSADA: Fulvio Accogli, Andrea Bartolomeo, Leonardo Capuano, Giovanni Carroni, Andrea Carroni, Maurizio Giordo, Stefano Mereu i Felice Montervino.

10.09, g.19.00
Ceny biletów: 40 zł/35 zł – normalny, 35 zł/30 złotych – ulgowy

Do pobrania