projekt plakatu Mariusz GRZEGORZEK, zdjęcia Greg Noo-Wak

reżyseria Agata DUDA - GRACZ

kostiumy Agata DUDA - GRACZ
muzyka Maja KLESZCZ, Wojciech KRZAK
reżyseria światła Katarzyna ŁUSZCZYK
choreografia Tomasz WESOŁOWSKI
projekcje Karol RAKOWSKI
asystent reżysera Łukasz WÓJCIK

O B S A D A

Iwona DRÓŻDŻ-RYBIŃSKA / Agnieszka SKRZYPCZAK
Katarzyna CYNKE
Milena LISIECKA
Ireneusz CZOP
Mariusz JAKUS
Hubert JARCZAK
Marcin KORCZ
Krzysztof WACH
Marcin WŁODARSKI

Następca tronu Książę Filip, na przekór konwenansom, postanawia ożenić się z Iwoną, dziewczyną mało interesującą, milczącą i dość niemrawą. Jego kierowany kaprysem wybór napotyka opór całego dworu i determinuje ciąg nieprzewidzianych sytuacji.

Iwona budzi wyrzuty sumienia, nienawiść, agresję. Samo jej istnienie prowokuje do coraz głupszych, wstydliwych zachowań, wydobywających na światło dzienne i demaskujących ludzkie słabości.

Gorzki humor Gombrowicza, wysmakowana warstwa wizualna autorstwa Agaty Dudy- Gracz, muzyka na żywo w wykonaniu Mai Kleszcz i Wojciecha Krzaka oraz znakomita obsada.

Jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia sięgnęła po pierwszą sztukę Gombrowicza. Jak zabrzmi w jej interpretacji?

premiera na DUŻEJ SCENIE 19 stycznia 2014 r.
czas trwania spektaklu: 135 minut

ZŁOTA MASKA 2013/2014 - najlepszy spektakl sezonu
ZŁOTA MASKA 2013/2014 - najlepszą rolę żeńską dla Iwony Dróżdż-Rybińskiej za rolę Iwony
NAGRODA AKTORSKA dla Ireneusza Czopa za rolę Króla Ignacego, w I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"
Spektakl zagrany zostanie w dniu finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury polskiej KLASYKA ŻYWA w ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. O godzinie 19:00 zapraszamy widzów na ogłoszenie werdyktu.

...Agata Duda - Gracz po raz pierwszy wystawiła na scenie dramat Gombrowicza. Z powodzeniem.
Celnie dobrana obsada i znakomite role aktorów Teatru Jaracza. To jedna z najciekawszych, najlepszych realizacji reżyserki...


Łukasz Kaczyński, "Dziennik Łódzki"


...Każda moja wyprawa teatralna poza Warszawę kończy się ciekawym artystycznym przeżyciem. Nie inaczej było w przypadku premiery "Iwony, księżniczki Burgunda".
Gombrowicza nie ma co poprawiać, ale można i należy Go doprawiać po swojemu. I na to odważnie zdobyła się Agata Duda - Gracz....


Magdalena Kuydowicz ,"Zwierciadło"


"Iwona, księżniczka Burgunda" w ujęciu Agaty Dudy- Gracz, to ostry spektakl pokazujący świat brutalny i pełen pozornych wartości.

Jan Bończa - Szabłowski, "Rzeczpospolita"