autor plakatu, foto z prób: Marcin Nowak    

autor Tadeusz RÓŻEWICZ
reżyseria, scenografia, kostiumy Rolf ALME
II reżyser Nina GODTLIBSEN
Inspicjent, sufler Hanna SIEWIŃSKA

O B S A D A
Aktor I Łukasz STAWOWCZYK
Aktor II Aleksandra POSIELĘŻNA
Aktor III Maja POLKA (gościnnie)
Aktor IV Wiktor PIECHOWSKI (gościnnie)
Aktor V Krystian PESTA

Opublikowana i po raz pierwszy wystawiona w roku 1960, Kartoteka Tadeusza Różewicza zaliczana bywa do dramatów z nurtu Teatru Absurdu. Tak jak sztuki Samuela Becketta, Eugene"a Ionesco i innych przedstawicieli tego gatunku, pokazuje sytuację egzystencjalną człowieka w dwudziestym wieku. Rolf Alme, reżyser spektaklu w naszym teatrze, wprowadzając nas w świat snu Bohatera, eksploruje absurd zawarty w tekście Różewicza. Tworzy surrealistyczne uniwersum. Wybrzmiewają w nim echa drugiej wojny światowej. Zagłusza je jednak momentami radość młodego człowieka, który po prostu chce żyć i żyć może, bo nie spadają mu na głowę bomby, żaden żołnierz nie mierzy do niego z broni, nikt nie chce go zabić. Do starcia tych dwóch rzeczywistości dochodzi w głowie Bohatera, tworząc na scenie wizję niepokojącą i wzruszającą. Jest w niej miejsce na chwile powagi, ale też beztroski, zadumy i euforii.


Pokaz przedpremierowy spektaklu w ramach Festiwalu 3xRóżewicz 9 października 2023 r. w MDK, w Radomsku.
Premiera w siedzibie Teatru zaplanowana została na 14 października 2023 r. na Scenie Kameralnej.
Czas trwania spektaklu: 90 min

Nazwa programu: Program rządowy Teatr ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa
Nazwa projektu: Produkcja spektaklu teatralnego Kartoteka Tadeusza Różewicza w reżyserii Rolfa Alme

Wartość dofinansowania: 120 000 zł
Całkowita wartość inwestycji: 201 600 zł


Cel projektu: Poszerzenie oferty repertuarowej Teatru Jaracza o kolejny klasyczny dramat.

Opis projektu: "Kartoteka", jako utwór wyrastający z wojennego doświadczenia, ponad sześćdziesiąt lat po napisaniu wciąż pozostaje aktualny ze względu, między innymi, na wojnę na Ukrainie. Jest to jeden z najbardziej znanych tekstów autora, który wpisał się do kanonu polskiej dramaturgii współczesnej. Został przetłumaczony na wiele języków - włoski, francuski, duński, angielski, holenderski i inne - dzięki czemu jest znany i wystawiany na całym świecie. Mierzyli się z nim wybitni reżyserzy, między innymi, Kazimierz Kutz i Konrad Swinarski. Wystawienia dramatu podjął się norweski reżyser Rolf Alme.

Grupy docelowe: Spektakl adresujemy do jak najszerszej grupy odbiorców. Spojrzenie norweskiego artysty na tekst, który wszedł do kanonu polskiej dramaturgii, zaowocuje ciekawą, oryginalną interpretacją, może odkryć nowe sensy "Kartoteki". Międzynarodowe doświadczenie Rolfa Alme wniesie istotną jakość w teatralną warstwę spektaklu. Spełnia cele strategiczne programu Teatr, jakim są "prezentacja nowatorskich dokonań teatru współczesnego" oraz "twórcza interpretacja polskiej klasyki". Spektakl zainteresuje na pewno znawców i badaczy teatru, studentów kierunków humanistycznych oraz teatrologicznych. Będzie też interesującą propozycją dla młodzieży szkolnej.

Co zostanie zrobione w ramach projektu i jakie zadania będą realizowane: W ramach przygotowań do spektaklu zostały zrobione zdjęcia kreacyjne oraz nagrane filmy prezentujące kulisy sesji. Został stworzony plakat spektaklu dystrybuowany na terenie instytucji jak i na słupach reklamowych Teatru w całej Łodzi. Powstały także ulotki reklamujące spektakl dostępne dla widzów Teatru. Przed premierą został zaprojektowany i wydrukowany także program teatralny zawierający analityczne teksty dotyczące twórczości Różewicza, odautorski komentarz reżysera i zdjęcia zza kulis przygotowań do spektaklu. W rozgłośniach radiowych jest cyklicznie publikowany spot nagrany przez aktorów występujących w spektaklu z zaproszeniem na przedstawienie. Regularnie w social mediach Teatru (Facebook i Instagram) pojawiają się materiały prezentujące postępy pracy i reklamujące "Kartotekę". Przedpremierowo spektakl zostanie zaprezentowany na Festiwalu 3xRóżewicz w Radomsku 9 października. W siedzibie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi premiera odbędzie się 14 października o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej. Planujemy także zgłoszenie go do udziału w festiwalach i konkursach.


Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.(...) spektakl jest świetnie zagrany, mam nadzieję, że fantastyczna aktorka, jaką jest Maja Polka znajdzie tu swoją przystań, znakomity jest występujący również gościnnie Wiktor Piechowski, swoją klasę potwierdzili Łukasz Stawowczyk i Krystian Pesta, mamy także więcej niż udany debiut na Jaracza Aleksandry Posielężnej.

Rafał Turowski, rafalturow.ski