autor Kazimierz MOCZARSKI
adaptacja Zygmunt HÜBNER
reżyseria Michał CHOROSIŃSKI
muzyka Marcin POSPIESZALSKI
scenografia i kostiumy Marek MIKULSKI
projekcje Maciej MIKULSKI
inspicjent, sufler Marta BARASZKIEWICZ
W spektaklu wykorzystano film animowany "Sprawa Moczarskiego" w reżyserii Tomasza Siwińskiego.
O B S A D A
Jürgen Stroop Sławomir GRZYMKOWSKI
Kazimierz Moczarski Łukasz LEWANDOWSKI
Schielke Radosław OSYPIUK
STATYSTA:
Strażnik Piotr KOWALSKI
Rozmowy z katem Kazimierza Moczarskiego to upiorna podróż w głąb zatrutego chorą ideologią umysłu. Nie ma w nim żadnej refleksji, są wbite polityczną propagandą hasła. Ideologiczna tresura hermetycznie oddzieliła go od rzeczywistości. Dla Moczarskiego niemiecki zbrodniarz, likwidator warszawskiego getta, oficer SS Jürgen Stroop, główny bohater Rozmów z katem, był tym, czym dla Hannah Arendt Adolf Eichmann – odpychającym, a jednocześnie fascynującym produktem systemu totalitarnego, jego wzorowym, bo pozbawionym jakiegokolwiek osobistego stosunku do wykonywanych zadań, funkcjonariuszem. Obaj wszystko, czego potrzebowali, a co zwalniało ich z moralnego osądu wydawanych im poleceń i własnych czynów, mieli w rozkazach i partyjnych okólnikach. Rozmowy z katem stanowią świadectwo tego, co z człowiekiem może zrobić polityczny fanatyzm. Są także przestrogą. Aby nie dać się omamić i ogłupić, jak Stroop, nie pozwolić przerobić się na bezwolne narzędzie bestialstwa, okrucieństwa, kłamstwa, zniszczenia.
Premiera zaplanowana jest na Scenie Kameralnej 3 czerwca 2023 r.
Pokaz przedpremierowy 2 czerwca 2023 r.
Przedstawienie dedykujemy więźniowi politycznemu białoruskiego reżimu Andrzejowi Poczobutowi oraz wszystkim więźniom politycznym
Dodatkowy pokaz spektaklu odbędzie się w Warszawie, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana, 20 czerwca o godzinie 19.00.
Wstęp wyłącznie z zaproszeniami.
Ulotka „Rozmowy z katem" Teatr im. S. Jaracza w Łodzi - do pobrania
Ulotka Pokaz specjalny „Rozmów z katem" Teatr Polski w Warszawie - do pobrania
Licencjodawcą na wystawienie utworu "Rozmowy z Katem" autorstwa Kazimierza Moczarskiego jest Elżbieta Moczarska-Zajączkowska.
Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.