projekt plakatu Aleksander WALIJEWSKI, zdjęcia Krzysztof Bieliński     

autorka Magdalena DRAB
reżyseria i opracowanie muzyczne Rafał SABARA
scenografia i kostiumy Beata NYCZAJ
ruch sceniczny Urszula PAROL
reżyseria światła i projekcje wideo Jacqueline SOBISZEWSKI
inspicjentka, suflerka Marta BARASZKIEWICZ


O B S A D A
TAKA JEDNA Milena LISIECKA
TAKA TAM Matylda PASZCZENKO
TA JEDNA / INNA TAKA Agnieszka SKRZYPCZAK
ANINA Elżbieta ZAJKO
MĄŻ Mikołaj CHROBOCZEK
JAN Marek NĘDZA
TAKI JEDEN Mariusz OSTROWSKI

Nieporadni, introwertyczni, niepewni i nieszczęśliwi. Zbyt wrażliwi i bezradni wobec wyzwań codzienności. Słabi. Tacy są bohaterowie dramatu Magdaleny Drab. Anina nie radzi sobie z prozaicznym do bólu życiem, nie potrafi wypełniać obowiązków wynikających z bycia matką, nie mieści się w ramach przewidzianych dla niej przez społeczeństwo. W sklepie mięsnym poznaje Jana, introwertycznego sprzedawcę ogarniętego stagnacją i emocjonalną apatią. W tym świecie, skonstruowanym na przecięciu realizmu i fantazji, wszystkie historie są banalne, ale zostały opowiedziane z dużą dozą ironii i czułości.

Nagrodzony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną tekst to zabawna, groteskowa i niezwykle wzruszająca opowieść o doświadczeniu inności i nieprzystawalności. Zdobądźmy się na dystans, a w tytułowych Słabych odnajdziemy znajomych, sąsiadów, a może nawet i samych siebie.

Prapremiera sceniczna zaplanowana jest na Scenie Kameralnej Teatru 4 marca 2022
czas trwania spektaklu: 105 minutNAGRODA ZA NAJLEPSZY DRAMAT w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla Magdaleny Drab.
NAGRODA AKTORSKA w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla Elżbiety Zajko za rolę Aniny.

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
"Słabi? Przepraszam bardzo! Teatr im. Stefana Jaracza udowodnił po raz kolejny, że ma najlepszy zespół aktorski nie tylko w Łodzi oraz wolę rozmawiania z widzami o tym. co ich dotyka, metaforą i stricte teatralnymi właśnie śród karni, zamiast wygłaszać ze sceny manifesty do przekonanych."
Dariusz Pawłowski - Dziennik Łódzki
https://e-teatr.pl/mocni-slabi-pierwszorzedny-spektakl-w-teatrze-im-jaracza-22885


"Najnowszy spektakl Teatru Jaracza trzeba zobaczyć koniecznie. Widzowie premierowego "ilustrowanego banału teatralnego", tak swój tekst określa sama autorka, płakali i śmiali się na przemian. Jak w życiu. Bo "Słabi" to my."
Magda Kuydowicz - Teatr dla Wszystkich
https://e-teatr.pl/slabi-to-my-22870


"Każda z postaci, choć rysowanych grubą krechą, jest dopracowana w szczegółach - Agnieszka Skrzypczak jako dyskotekowa "madka", Matylda Paszczenko jako wojownicza terapeutka, Mikołaj Chroboczek w roli opresyjnego męża, Mateusz Ostrowski jako drobny pijaczek zajadający się "męskimi wędlinami" (baleron, salceson) i Marek Nędza, zimny (żelazny?) Jan."
Izabella Adamczewska - Gazeta Wyborcza - Łódź
https://e-teatr.pl/kobieta-non-fiction-premiera-slabych-w-teatrze-jaracza-22868


"Sabarze udało się jednak uciec przed banałem i stereotypowym ujęciem dzięki upoetycznieniu przestrzeni i znakomitej grze aktorskiej zespołu balansującej między tragizmem a komizmem, realizmem a oniryzmem, okrucieństwem a czułością."
Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak - Teatrologia.info
https://e-teatr.pl/upadam-wiec-jestem-23414


"Rafał Sabara i jego aktorzy dają widzowi czas na pobycie niemalże sam na sam z drzemiącymi w nas wersjami siebie: zbyt sobie obcymi, by dały się ze sobą pogodzić, ale też zbyt przystającymi do siebie, by można było tak po prostu z jednej z nich zrezygnować."
Piotr Olkusz - teatralny.pl
https://teatralny.pl/recenzje/samotnosc-na-wylacznosc,3525.html


Katarzyna Tokarska-Stangret - e-teatr.pl
https://e-teatr.pl/orzel-i-resztka-24402