Waldemar ZAWODZIŃSKI dyrektor naczelny i artystyczny


Dyrektor Artystyczny Teatru im. S. Jaracza w Łodzi (od 1992 roku)
Dyrektor Artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi (od 2012 roku)
Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej
i Teatralnej w Łodzi

absolwent:
Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi,
Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi,
Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej
w Krakowie.


REALIZACJE W TEATRZE JARACZA:
1987 BRAMY RAJU J. Andrzejewskiego
/reżyseria i scenografia/
1988 CHOINKA U IWANOWÓW A. Wwiedieńskiego
/reżyseria i scenografia/
1990 ŻYCIE JEST SNEM P. Calderona
/reżyseria i scenografia/
1991 AMADEUS P. Shaffera
/reżyseria i scenografia/
1993 DYBUK Sz. An-Skiego
/reżyseria i scenografia/
1994 CELESTYNA F. Rojasa
/reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne/
1994 IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA
W. Gombrowicza /scenografia/
1995 WOYZECK G. Büchnera
/reżyseria i scenografia/
1995 KLĄTWA S. Wyspiańskiego
/reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne/
1996 KREWNIAKI M. Bałuckiego
/reżyseria/
1997 SEN NOCY LETNIEJ W. Szekspira
/reżyseria i scenografia/
1998 MIESZCZANIN SZLACHCICEM J.B. Moliera
/scenografia/
1998 WESELE A. Czechowa
/scenografia/
1999 SEN SREBRNY SALOMEI J. Słowackiego
/adaptacja, reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne/
1999 ZDZICZENIE OBYCZAJÓW POŚMIERTNYCH
B. Leśmiana /reżyseria i scenografia/
2000 CZARUJĄCY KOROWÓD W. Schwaba
/scenografia/
2000 ZABAWA W KOTY I. Orkeny
/reżyseria i scenografia/
2001 ROMEO I JULIA W. Szekspira
/reżyseria i scenografia/
2001 SAMOTNA DROGA A. Schnitzlera
/scenografia/
2003 TRAGICZNE HISTORIA DOKTORA FAUSTA
Ch. Marlowe'a /adaptacja, inscenizacja, reżyseria i scenografia/
2004 INTRYGA I MIŁOŚĆ F. Schillera
/reżyseria i scenografia/
2005 NIŻYŃSKI
/reżyseria i scenografia/
2007 ŚLUB W. Gombrowicza
/reżyseria i scenografia/
2007 WYZWOLENIE S. Wyspiańskiego
/adaptacja, reżyseria i scenografia/
2009 ROWERZYŚCI V. Schmidta
/scenografia/
2009 NAD M. Bielińskiego
/reżyseria i scenografia/
2010 SURVIVAL S. Blocka
/scenografia/
2012 INSTYNKT GRY B. Studlar na podstawie J. Zeh
/adaptacja, reżyseria i scenografia/
2018 Z MIŁOŚCI Peter Turrini
/reżyseria i scenografia/


REALIZACJE TEATRALNE POZA TEATREM JARACZA
1986 GOLEM
Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze
/scenariusz ,reżyseria i scenografia/
1990 ZDZICZENIE OBYCZAJÓW POŚMIERTNYCH
B. Leśmiana,
Teatr Stary w Krakowie /reżyseria i scenografia/
1991 PEER GYNT H. Ibsena,
Teatr Nowy w Warszawie /reżyseria i scenografia/
1991 KLĄTWA S. Wyspiańskiego,
Teatr Współczesny w Szczecinie /scenografia/
1991 IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA
W. Gombrowicza,
Teatr Współczesny w Szczecinie /scenografia/
1992 CHOINKA U IWANOWÓW A. Wwiedieńskiego,
Teatr Nowy w Warszawie /reżyseria i scenografia/
1992 CELESTYNA F. Rojasa,
Teatr im. Słowackiego w Krakowie /reżyseria i scenografia/
1993 BOBOK F. Dostojewskiego,
Teatr im. Słowackiego w Krakowie /scenografia/
1993 NACZELNY S. Laerssona,
Teatr Współczesny w Szczecinie /scenografia/
1995 ROMEO I JULIA W. Szekspira,
Teatr Współczesny w Szczecinie /scenografia/
1996 MARY STUART W. Hilesheimera,
Teatr im. Słowackiego w Krakowie /reżyseria i scenografia/
1997 WIELKA MAGIA E. de Filippo,
Teatr im. Słowackiego w Krakowie /scenografia/
1995 BRACIA I PIEKŁO F. Dostojewskiego,
Teatr „Sowremiennik” w Moskwie /scenografia/
1997 ANEGDOTY PROWINCJONALNE A. Wampiłowa,
Teatr „Studio” Olega Tabakowa w Moskwie /scenografia/
1997 BOBOK F. Dostojewskiego,
Teatr „Studio” Olega Tabakowa w Moskwie /scenografia/
2000 NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI Ch. de Laclosa,
Teatr Wybrzeże w Gdańsku /reżyseria i scenografia/
2000 MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ G. Zapolskiej,
Teatr Współczesny w Szczecinie /scenografia/
2001 AMADEUS P. Shaffera,
Teatr Studyjny PWSFTviT w Łodzi /reżyseria i scenografia/
2003 IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA
W. Gombrowicza,
Arts Sceniques w Strasbourgu /scenografia/
2005 4 x WOYZECK F.G. Büchnera,
Teatr Studyjny PWSFTviT w Łodzi /adaptacja, reżyseria i scenografia/
2006 ŻYCIE JEST SNEM P. Calderona,
Teatr Nowy w Poznaniu /reżyseria i scenografia/
2010 MARY STUART W. Hildesheimera,
Teatr Nowy w Poznaniu /reżyseria i scenografia/
2010 EQUUS P. Shaffera,
Teatr Studyjny PWSFTviT w Łodzi /reżyseria i scenografia/



OPERY I MUSICALE:
1991 R. Palester ŚMIERĆ DON JUANA,
Opera Krakowska /reżyseria i scenografia/
1992 G. Verdi NABUCCO,
Opera Krakowska /reżyseria i scenografia/
1992 Ch. Gounod FAUST,
Opera Śląska w Bytomiu /scenografia/
1993 Ch. Gounod FAUST,
Teatr Wielki w Łodzi /reżyseria i scenografia/
1993 J. Offenbach OPOWIEŚCI HOFFMANNA,
Opera Krakowska /scenografia/
1994 R. Wagner HOLENDER TUŁACZ,
Teatr Wielki w Łodzi /reżyseria i scenografia/
1994 G. Verdi RIGOLETTO,
Opera Taegu w Korei /reżyseria i scenografia/
1996 W.A. Mozart CZARODZIEJSKI FLET,
Opera Krakowska /scenografia/
1996 G. Puccini CYGANERIA,
Opera Wrocławska /reżyseria i scenografia/
1998 J. Offenbach OPOWIEŚCI HOFFMANNA,
Opera Nova w Bydgoszczy /inscenizacja, reżyseria i scenografia/
1998 G. Verdi BAL MASKOWY,
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie
/inscenizacja i reżyseria/
1998 M. Leigh CZŁOWIEK Z LA MANCHY,
Teatr Muzyczny w Łodzi /reżyseria i scenografia/
2000 G. Verdi FALSTAFF,
Opera Wrocławska /reżyseria i scenografia/
2001 C.M. von Weber WOLNY STRZELEC,
Opera Wrocławska /scenografia/
2002 A. Ponchielli GIOCONDA,
Opera Wrocławska /scenografia/
2003 C. Orff CARMINA BURANA,
Festiwal Sacrum-Profanum Kraków 2000
/inscenizacja i scenografia/
2003 R. Wagner ZŁOTO RENU,
Opera Wrocławska /scenografia/
2003 G. Bizet CARMEN,
Teatr Muzyczny w Lublinie /reżyseria, scenografia/
2004 K. Svoboda DRACULA,
Teatr Muzyczny w Gdyni /scenografia/
2004 Ch. Gounod FAUST,
Opera Bałtycka w Gdańsku /scenografia/
2005 S. Kulpowicz KOLOR ŻÓŁTY,
Teatr Wielki w Łodzi / scenografia/
2006 R. Wagner ZMIERZCH BOGÓW,
Opera Wrocławska /scenografia/
2006 C.M. von Weber WOLNY STRZELEC,
Teatr Wielki w Poznaniu /scenografia/
2006 G. Verdi BAL MASKOWY,
Teatr Wielki w Poznaniu /reżyseria i scenografia/
2008 K. Penderecki RAJ UTRACONY,
Opera Wrocławska /inscenizacja, reżyseria, scenografia i reżyseria światła/
2008 G. Verdi TRAVIATA,
Teatr Muzyczny w Lublinie /reżyseria i scenografia/
2008 W.A. Mozart CZARODZIEJSKI FLET,
Teatr Wielki w Łodzi /inscenizacja, reżyseria, scenografia i reżyseria światła/
2009 C.M. von Weber WOLNY STRZELEC,
Teatr Wielki w Łodzi /reżyseria ,scenografia i reżyseria światła/
2009 G. Puccini MADAMA BUTTERFLY,
Opera Krakowska /reżyseria i scenografia/
2009 J. Offenbach OPOWIEŚCI HOFFMANNA,
Opera Wrocławska /inscenizacja, reżyseria, scenografia i reżyseria światłą/
2010 M. Musorgski BORYS GODUNOW,
Opera Wrocławska /reżyseria, scenografia i reżyseria światła/
2011 G. Verdi DON CARLOS,
Opera Śląska w Bytomiu /reżyseria, scenografia i reżyseria światła/
2011 S. Moniuszko HALKA,
Opera Krakowska /reżyseria, scenografia i reżyseria światła/
2012 G. Puccini TOSCA,
Teatr Wielki w Łodzi /reżyseria i scenografia/
2012 R. Leoncavallo PAJACE,
Opera Wrocławska /reżyseria, scenografia i reżyseria światła/
2012 P. Mascagni RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA,
Opera Wrocławska /reżyseria, scenografia i reżyseria światła/
2013 G.Donizetti ANNA BOLENA
Teatr Wielki w Łodzi /scenografia, reżyseria światła/
2013 G.Verdi TRAVIATA
Teatr Wielki w Łodzi /reżyseria, inscenizacja, reżyseria światła/
2013 G.Bizet POŁAWIACZE PEREŁ Opera Wrocławska
/reżyseria, inscenizacja, scenografia, reżyseria światła/

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
1994 Łódź - Złota Maska za najlepszą reżyserię w sezonie 1993/94 - za reżyserię opery "Faust" Charlesa Gounoda w Teatrze Wielkim w Łodzi
1997 Łódź - Srebrna Łódka
1998 Łódź - Złota Maska za scenografię do przedstawień: "Sen nocy letniej" Williama Shakespeare'a w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, "Człowiek z La Manchy" Mitchella Leigha i Dale'a Wassermana w Teatrze Muzycznym w Łodzi
1998 Łódź - Srebrna Łódka - Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Łodzi dla "Snu nocy letniej" Williama Shakespeare'a w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi - najlepszego przedstawienia sezonu 1997/98
1998 Łódź - Złota Maska za reżyserię przedstawień: "Sen nocy letniej" Williama Shakespeare'a, "Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi," Człowiek z La Manchy" Mitchella Leigha i Dale'a Wassermana w Teatrze Muzycznym w Łodzi
1998 Gdańsk - III Ogólnopolski Konkurs Na Inscenizację Dzieł Dramatycznych Szekspira - nagroda za scenografię do przedstawienia "Sen nocy letniej" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (razem z Ryszardem Warcholińskim)
1999 Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za rok 1998 w dziedzinie teatru
1999 Łódź - Złota Maska za scenografię do przedstawienia "Sen srebrny Salomei" Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi
2000 Łódź - Złota Maska za scenografię do przedstawienia "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" wg Bolesława Leśmiana w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (razem z Ryszardem Warcholińskim)
2001 Łódź - XIX Festiwal Szkół Teatralnych - nagroda prezesa ZASP-u dla przedstawienia "Amadeusz" Petera Schaffera, dyplom PWSFTViT w Łodzi
2002 Rzeszów - I Festiwal Klasyki Europejskiej - nagroda za dekoracje do przedstawienia "Romeo i Julia" Williama Shakespeare'a w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (razem z Ryszardem Warcholińskim)
2003 Łódź - Złota Maska za najlepsze przedstawienie sezonu 2002/03 w Łodzi dla przedstawienia "Tragiczna historia doktora Fausta" Christophera Marlowe'a w Teatrze im. Stefana Jaracza
2004 Łódź - nagroda marszałka województwa łódzkiego za pracę artystyczną w sezonie 2003/04
2008 Łódź - Złota Maska dla najlepszego spektaklu w sezonie 2007/2008 - "Wyzwolenie" w Teatrze im. Stefana Jaracza
2008 Wrocław - Wrocławska Nagroda Muzyczna za inscenizację "Raju utraconego" w Operze Wrocławskiej
2008 Radom - VIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - Nagroda za reżyserię przedstawienia "Ślub" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi
2009 Jelenia Góra - XXXIX Jeleniogórskie Spotkania Teatralne - Nagroda Publiczności dla przedstawienia "Niżyński" z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
2009 Łódź - Złota Maska za najlepszą scenografię do widowiska "Rowerzyści" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Specjalna Złota Maska za pomysł i realizację projektu Europejskie Sceny Regionalne
2010 Jelenia Góra - XL Jeleniogórskie Spotkania Teatralne - nagroda publiczności dla przedstawienia "Nad" z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
Zabrze - X Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" - nagroda za scenografię (przygotowaną wspólnie z Marią Balcerek) do przedstawienia "Nad" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (2010)
2011 Kłodzko - Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Zderzenie" - Grand Prix Nagroda Publiczności dla przedstawienia "Niżyński" z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
2012 Śląsk - Złota Maska za reżyserię spektaklu "Don Carlos" w Operze Śląskiej w Bytomiu oraz dla spektaklu w kategorii "najlepsze przedstawienie roku 2011"
2012 Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury w kategorii "najlepszy spektakl" dla przedstawienia "Don Carlos" w Operze Śląskiej w Bytomiu
2014 Łódź - Złota Maska w kategorii scenografia - nagroda za oprawę plastyczną inscenizowanego koncertu "Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie" (wspólnie z Katarzyną Zbłowską)

1999 Złoty Krzyż Zasługi
2003 Złoty Krzyż Zasługi
2009 Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
2007 Zasłużony dla Kultury Polskiej
2007 Medal Pro publico bono im. Sabiny Nowickiej
2009 Srebrny Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze
2013 Krzyż Kawalerski OOP